הזמן עכשיו
Menu Toggle Menu Toggle
HE
  • EN
  • DE
  • RU
  • PL

בית הקברות העתיק בפאפוס

עצי פיסטוק שעליהם סמרטוטים ופיסות בד הקשורים על הענפים, הם אלו שיקדמו את פניכם בכניסה אל בית הקברות העתיק בפאפוס (Agia Solomoni Catacombs). בקברים הצנועים הללו טמונים שבעה אחים – המכבים - ילדיה של אגיה סולומוני, שנרצחו בשנת 174 לפנה"ס. האם הפכה לקדושה לאחר מות בניה, שעונו ונרצחו לנגד עיניה ע"י אנטיוכוס הרביעי אפיפן, בשל סירובם לאכול חזיר. מתחם הקברים במקום קרוי על שם אימם של שבעת המכבים – אגיה סולומוני.

הקפלה של שבעת הישנים

בית הקברות העתיק בפאפוס נחשב בימי הביניים לאתר קדוש, וגם כיום הוא עוטף את המבקרים בו בתחושה מכושפת ואפופת מסתורין. יש אנשים שבאים לכאן כדי לקיים את המנהג המסורתי ולקשור פיסות בד על ענפי עצי הפיסטוק בכניסה לקפלה, בעוד שמבקרים אחרים מוקסמים מאגדת שבעת המכבים, בניה של הקדושה - שנאלצה לצפות מקרוב בהוצאתם להורג בידי אנטיוכוס הרביעי.

אגיה סולומוני ושבעת בניה - אבים, אנטוניוס, גוריאס, אלעזר, אוסבונוס, אלימוס ומרשלוס - היתה בין הראשונים בקפריסין שאימצה לחיקה את הנצרות, ודחתה באומץ את עבודות האלילים, דבר שפגע באמונות רבות של התקופה ההלניסטית (166 לפנה"ס). האגדה מאחורי מערת הקבורה מרתקת למדי: כשחיפשה מקום מחסה מפני הרומאים, מצאה אגיה מקלט במערה הזאת שהיתה מוקפת בחומה. 200 שנה לאחר מכן, כאשר המקומיים פתחו מחדש את המערה, היא יצאה ממנה חיה ונושמת.

חוץ מסיפור האגדה הזה, כיום בית הקברות העתיק בפאפוס ע"ש אגיה, בנוי ממערך מסקרן של תאים חצובים, כשבאחד מהם זורם מעיין ומהווה גם הוא מקור השראה לאינספור אגדות ואמונות טפלות.

12 ציורי הקיר המופיעים על קירות הקפלה מעידים על הזמן הרב שחלף, אך עדיין ערכם ההיסטורי העשיר אינו מוטל בספק, כשבין השרבוטים ניתן להבחין בכמה שמות של צלבנים מהמאה ה-13.

לבית הקברות העתיק בפאפוס אין מספר טלפון. ניתן להתקשר למספר הרשמי של לשכת התיירות של פאפוס, בטלפון: 00357-26818173

קראו עוד

קראו פחות

 
בית הקברות העתיק בפאפוס
בית הקברות העתיק בפאפוס
0
1
01
עוד אתרים עתיקים
הטירה של פאפוס: מצודה מימי הביניים
הטירה של פאפוס: מצודה מימי הביניים

מו כל נקודת ציון היסטורית, גם לטירת ימי הביניים של פאפוס יש עבר מרתק ועמוק. הטירה נבנתה כמבצר ביזנטי, כשעם הזמן נהרסה שוב ושוב ונבנתה כל פעם מחדש. היא שימשה כחומת מגן שהגנה על הנמל ממתקפות, וכיום עומדת במלוא עוצמתה כאחד מהסמלים המזוהים ביותר של העיר.

קברי המלכים: מנוחתם האחרונה של בני האצולה
קברי המלכים: מנוחתם האחרונה של בני האצולה

למרות שמו, אין באמת מלכים הקבורים בבית הקברות העתיק והמחתרתי הזה, הנמתח מתחת לעיר נאה, העיר הקדושה של אפרודיטה. אתר קברי המלכים שימש בעיקר כמקום קבורתם של אנשי האריסטוקרטיה המקומית מהתקופה ההלניסטית (המאה ה-3 לפנה"ס) ועד ראשית המאה ה-4 לספירה. הקברים, המכונים ביוונית Tafoi ton Vasileon, הוכרזו ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית כחלק מהפארק הארכיאולוגי קאטו פאפוס.

הפארק הארכיאולוגי קאטו פאפוס
הפארק הארכיאולוגי קאטו פאפוס

כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו - הפארק הארכיאולוגי קאטו בפאפוס - הוא התחנה החשובה ביותר להתחקות אחר שורשיה של עיר הולדתה של אפרודיטה. המקום המרתק מומלץ מאוד לביקור שיערוך לכם היכרות עם מורשת פאפוס המפוארת, הכולל גם את Amathous ליד לימסול ואת Kition שבלרנקה, ומונומנטים אחרים ראויים לציון.

הכנסייה והעמוד של סנט פאולוס
הכנסייה והעמוד של סנט פאולוס

הכנסייה הפשוטה והצנועה הזו מהמאה ה-13, עדיין משמרת פסיפסים יפהפיים על מרצפותיה. בחצר ניצב עמוד סנט פאולוס, העשוי משיש עתיק, בו ככל הנראה הולקה מנהיג הדת החדשה בלא פחות מ-40 מלקות במשך 5 פעמים רצוף.

Start Chevron Icon
End Chevron Icon
0
1
2
3
1
10% הנחה בכל הזמנה באתר
הירשמו בחינם ובקלות קבלו 10% הנחה על כל הזמנה באתר.
הצטרפו עכשיו בחינם!
הירשמו לניוזלטר שלנו וקבלו את כל המבצעים, ההנחות וההצעות המיוחדות שלנו ישירות למייל

מרכז הזמנות
מספר טלפון: 00357-2600-0119
שיחת חינם מישראל: 180-9453848
הזמנה מאובטחת
powered by WebHotelier